logo

logo

EFENDİMİZ (S.A.V)'İN MEKKE DÖNEMİ

MÜTHİŞ HABER

KAVGA ALEVLENİYOR

Nasıl mı? Şöyle:

Yüce Allah'tan Resülüne:

"Şimdi sen ne ile emir olunuyorsan (kafalarını çatlatırcasına) apaçık bildir. Müşriklere aldırış etme." Fermanı geldi,iman bayrağı kılıfından çıkarıldı ve Mekke meydanının ta merkezine dikildi... Hücum doğrudan doğruya putlara ve bağlılık sadece alemlerin yüce rabbine .... Ve kureyş kafirlerini çıldırtan haber dalga dalga kulaklara çarptı ve Mekke ufuklarını tuttu... Son Nebi zuhur etmiş!

Müthiş haber....

Tavla zarı kafalı kafirlerin akıl ve ruhları kamaşmış vaziyette...

Artık İslam'ın çile devri açılmıştır. Bu çileler ormanında geçecek günler ve geceler...

ŞİMDİ CİLVELERİN CİLVESİNE BAKINIZ

Kureyş müşrikleri tarafından Allah'ın Resulüne karşı başlayan ilk düşmanlık çığırı içinde Müslüman olup ebedi kurtuluşa erenlerden biri de Husayn... Oğlu İmran daha evvel Kâinatın Elinden ölümsüzlük iksiri içerek hidayete ermişti...

Bir gün Kureyş ulularından bir topluluk, gidip Husayn'ı evinde buldu ve ona şu teklifi yaptı:

O'nu biliyorsun ya: Hani Allah tarafından gönderildiğini iddia eden adam ! Git O'na de ki bizim ilahlarımıza atıp tutmasın, sonra aramızda kanlı bir boğuşma çıkabilir ve kendisini elimizden kimse kurtaramaz.

Peki, dedi Husayn; hemen gidip sözlerinizi kelimesi kelimesine ona söylerim!

Hemen git, biz de arkandan gelelim!

Hemen arkasında Kureyş nasipsizleri, doğru Allah Resulünün evine gitti. Kureyşliler, onu, eve yakın bir köşede beklediler. Husayn tek başına Kainatın Efendisi'nin yanına çıktı. O da Allah Resulünün etrafındaki sahabeler arasında, Husayn'ın oğlu İmran da var... Baba oğul öfkeli nazarlarla göz göze...

Kureyş elçisi, gözlerini Allah'ın Resulüne çevirip hitap etti:

- Nedir bu senin için söylenenler?

Ve ebedi hayat müjdecisi'nin, derin ve tebessümle, kendisine, sözüne devam etmesini ihtar edişinden kuvvet alarak ilave etti.

- Sen bizim ilahlarımız üstüne uygunsuz laflar ediyormuşsun! Onları küçümsüyor hiçe sayıyormuşsun! Doğru mu bunlar?

12