logo

logo

EFENDİMİZİN GENÇLİK ÇAĞI

YENİ BİR YOLCULUK

Kureyş kabilesinin bütün faaliyeti kervan ve ticaret üzerine...

Kervanlar kâfileler halinde yollara dizilir, kıvrım kıvrım uzanan yollarda gidip gelirlerdi. O günün "TIR" kamyonları diyebileceğimiz develer, insan oğlunun hayal edemeyeceği çizgi helezonları içinde arka arkaya, muazzam bir vezin ve ahenk halinde çöllerden akıp giderlerdi.

Ticarete verilen kıymet o kadar büyüktü ki, başka meslekler onun yanında hiçbir kıymet ifade etmezdi. Bu bakımdan Ebu Talip, bir gün Allah'ın âlemleri kurtarmaya gönderdiği, en büyük kurtarıcıya şöyle dedi:

- Ey kardeşimin oğlu! Artık yetiştin; yirmi beşinci yaşına bastın... Kendine bir meslek seçmen lazım... Ticaretten daha iyisi ne olabilir? Kureyş, yakınlarda, ticaret maksadıyla Şam taraflarına bir kervan göndermek istiyor. Ne dersin, seni de bu kervana katalım mı? Senin de bu kervana katılman için bir yol var: Huveylid kızı Hatice'yi tanırsın... İffetli ve servetiyle meşhur, iffet ve ismet timsali muhterem dul kadın... O, her sene Kureyş'ten biri vasıtasıyla icap eden yerlere mal göndererek ticaret ettirir ve adamına hisse verir. Bu işe bu defa sen el atsan, senin gibi emniyetli, vefalı, üstün ahlaklı bir kimseye onun çok ihtiyacı var. Umarım ki, seni hemen kabul eder ve başkalarına tercih eder.

Allah Resulü şöyle dedi:

- Güzel... Fakat ben ona başvurmadan, belki o bana müracaat eder ve böylesi daha iyi olur!

Ebu Talip, mukaddes yeğeninin yüzüne hayretle baktı. Hemen fikir beyan etti:

- İyi söylüyorsun amma, ya bu arada bir başkasını bulur da iş işten geçmiş olursa? O zaman ne yapacaksın?..

Yine yeğeninden kısa bir cevap aldı:

- Bakalım...

1234