logo

logo

ALEMLERİN HÜZÜN YILI

SAADETHANE'NİN İÇİ

Kainatın Efendisi, en derin ve ince hisle sevdikleri mübarek kızları Hazreti Fatıma'yı istediler.

İnsanlık hurisi Cenabı Fatıma(r.a) rahatsızlığın ilk gününden beri gözleri yaşlı gidip geliyor. Solmaya yüz tutmuş bir çiçek gibi başı eğik ve kalbi yaralı.

Ulvi ve mübarek Fatıma'yı yanlarına çektiler, yaklaşmasını,kulaklarını dudaklarına kadar yaklaştırmasını işaret ettiler. Dünya kadınlığının en içli örneği Cenabı Fatıma(r.a) başını,mukaddes babasının dudaklarına kadar indirdi. Allah'ın Sevgilisinin dudakları hafif hafif kıpırdadı. Fatıma'nın iman aynası berrak yüzünde dehşetli bir ızdırabın rüzgarı gezindi. Gözlerinde damla damla yaş. Bir daha kendilerine doğru çektiler ve yine bir şeyler fısıldadılar. Bu defa, Hazreti Fatıma'nın yüzünde saadet gülleri...

Evvela:

-Ben ölmek üzereyim...

demişler. Sonra da,

-Ehl-i Beytimden ilkin benim yanıma gelecek olan sensin!

buyurmuşlar.

Dirayet ve zerafet timsali Hazreti Aişe(r.a) den:

Allah Resulünün vefatı olan hastalığı esnasında Fatıma(r.a)'yı yanına çağırdı ve ona gizli bir şey söyledi. Fatıma ağladı. Sonra bir daha çağırıp gizli bir şey söyledi. Bu defa da Fatıma güldü. Biz bu ağlamanın ve gülmenin sebebini sorduk. Fatıma: Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem bana sebebi vefatı olan bu hastalık neticesinde Hak canibine alınacağını söyledi. Bunun üzerine ağladım. Sonra ben, hanedanının kendisine ilk kavuşanı olacağımı söyledi. Buna da güldüm, dedi.

Altı ay sonra, en genç çağında babasına, ebedi ve şanlı Peygambere kavuşacak olan İnsanlık hurisi Cenabı Fatıma(r.a)...

Gerçektende öyle olacak. Hayal aleminin billur cennetlerinde altı ay kalabilen Hazreti Fatıma, içinde bulunduğu 25 yaşını doldurmadan, bir türlü sevemediği bu fani dünyadan ebediyet alemine göçecek ve Sevgili babasına kavuşacak.